Pojištění proti jaderné škodě v miliardách místo v bilionech korun

From Nuclear Heritage
Revision as of 10:39, 29 August 2017 by ATOMI (talk | contribs) (English link updated)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigationJump to search

=> ENGLISH version of this article

Operátor ČEZ si pojišťuje svůj majetek jaderných elektráren na škody až desítek miliard, zatímco česká administrativa se vyhýbá tomu, aby plně pojistila obyvatele a podnikatele v okolí jaderných elektráren Dukovany a Temelín proti jaderné havárii Skrývá se za tímto chováním českých institucí jen snaha ušetřit?

Českým úředníkům z Ministerstva průmyslu a obchodu se nechce zvýšit pojistné ze současných 8 miliard korun na minimálně 9,4 miliard korun, jak po České republice vyžaduje Doplňkový protokol Vídeňské úmluvy o občanskoprávní odpovědnosti za jaderné škody z roku 1997. Už roky odmítají tuto aktualizovanou úmluvu, kterou jsme podepsali, ratifikovat.

Suma 9,4 miliard korun je ale i tak stále žalostně málo oproti japonským, běloruským a francouzským odhadům následků jaderné havárie. Podle francouzského Institutu pro ochranu před radiací a nukleární bezpečnost (IRSN) je přesnější vyčíslení následků jaderné havárie 10,9 bilionů korun. Detaily najdete v tiskové zprávě Cally z 21. srpna 2017.


Olga Kališová, Calla (3. září 2017)