Pochod proti uranu v Brzkově/CZ

From Nuclear Heritage
Jump to navigationJump to search

=> ENGLISH version of this article

Pochodu proti plánované těžbě uranu se zúčastnilo kolem 200 lidí s dětmi, převážně místních, ale i z okolních vesnic a měst dorazili účastníci. Pochod zorganizoval spolek "Naše budoucnost bez uranu", který vyjadřuje nesouhlas obyvatel Brzkova se záměrem vlády obnovit zdejší těžbu uranu, která by byla v rozporu s platnou surovinovou politikou ČR z roku 1999. Během dne podepisovali občané petici brzkovského spolku „NE těžba uranu na Vysočině“ (kolem 1200 podpisů od července) adresovanou premiérovi Sobotkovi.

Po 14 hodině vyrazili lidé z Brzkova na kilometrový pochod k bývalému důlnímu areálu. Začátek i konec průvodu zdobily dva bagry s transparenty „Máme víru, máme sílu, nechceme tu kopat díru“ a „Likvidace spodních vod, nepřijde nám příliš vhod“. Za prvním bagrem šli dva členové spolku navlečení v bílých protichemických oblecích s transparentem „ O NÁS, BEZ NÁS, jako v Mnichově“. Z tohoto nápisu je jasné rozčarovaní z toho, že se obyvatelé Brzkova, včetně jeho a okolních samospráv, dozvídají informace o těžbě nepřímo z médií. Namísto toho by chtěli, aby s nimi politikové jednali a komunikovali přímo. Poklidný průvod zabezpečoval policejní doprovod, kterému byla akce předem řádně nahlášena.

V horkém slunném počasí se všem účastníkům pochodu ulevilo, když dorazili do stínu lesa na okraji zrekultivovaného areálu brzkovského dolu. Zde proběhlo několik rozhovorů s dalšími občany nesoucími transparenty s novináři z regionálních médií (Česká televize), deníků (Jihlavský), České tiskové kanceláře a Občanských novin / Nedej se. Následovaly krátké povzbuzující proslovy na adresu místních občanů, z nichž poslední pronesla členka spolku Marie Vencová, aby přítomné mimojiné pozvala na vernisáž výstavy „Tváře uranu“ s fotografiemi Václava Vašků, konající se v Polné 24.9.2014 v 15h (a spoluorganizuje ji Calla). Poté lidé vyrazili stejnou cestou zpět k Brzkovu, kde se občerstvili opečenými špekáčky, které pro ně připravil spolek, a nápoji z místní restaurace.

Olga Kališová, Calla (10. září 2014)