PR:Zákon o zapojení obcí do výběru úložiště není v plánu vlády - Nejsou tak plněny požadavky atomového zákona ani sliby dané obcím

From Nuclear Heritage
Jump to navigationJump to search

=> ENGLISH version of this press release

Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti z 6. února 2018
http://www.platformaprotiulozisti.cz/cs/press

Zákon o zapojení obcí do výběru úložiště není v plánu vlády

Nejsou tak plněny požadavky atomového zákona ani sliby dané obcím

I přes upozornění ministrům Tomáši Hünerovi a Richardu Brabcovi [1] chybí v Plánu legislativních prací vlády na rok 2018 i ve výhledu na léta 2019 až 2021, předloženými na jednání vlády 7. února, návrh zákona o zapojení obcí do procesu výběru hlubinného úložiště. Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti [2] to vnímají jako porušení dřívějších slibů a požadují, aby byl návrh zákona připraven v diskusi s dotčenými obcemi a do konce června tohoto roku předložen vládě.

Právní analýzy ukázaly, že obce ani veřejnost nemají v případě výjimečného projektu hlubinného úložiště vysoce radioaktivních odpadů, který prakticky natrvalo a výrazně zasáhne do života obyvatel žijících ve vybraném regionu, příliš možností jak vůči státu obhajovat zájmy svých občanů. Přitom je to princip běžně používaný v mnoha demokraticky vyspělých zemích a rozhodně pak v těch, kde již pokročili v povolování úložiště. Rovněž (evropská) směrnice Rady 2011/70/EURATOM požaduje, aby se veřejnost mohla účinně účastnit rozhodování týkajícího se nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivním odpadem.

Návrh zákona byl ve vládní pracovní skupině pro dialog o úložišti diskutován a připravován již od roku 2011 a jeho přijetí doporučila v září 2015 Rada vlády pro surovinovou a energetickou strategii. Přesto jej minulá vláda odmítla a usnesením č. 27 ze dne 16. ledna 2017 uložila ministrovi průmyslu a obchodu:„zpracovat a předložit vládě do 30. června 2018 nový věcný záměr zákona o zapojení obcí do procesu výběru lokality hlubinného úložiště pro vysoce radioaktivní odpady a vyhořelé jaderné palivo.“ Se zvláštním zákonem o zapojení obcí do procesu výběru místa pro úložiště počítá také nový atomový zákon [3].

Aby upozornily na přetrvávající problematické kroky státu vůči dotčeným obcím, rozhodly se členské obce a spolky Platformy proti hlubinnému úložišti uspořádat 4. ročník společných akcí Den proti úložišti. Bude se konat 21. dubna 2018.

Petr Nohava, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „Jak mají občané dotčených obcí věřit budoucím zárukám o bezpečnosti hlubinného úložiště, když stát není schopen dostát svým současným slibům?“

Další informace může poskytnout:

  • Ing. Petr Nohava, starosta obce Pluhův Žďár a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti - tel.: 725 972 632, e-mail:pnohava AT gmail DOT com[4]


  1. Otevřený dopis Platformy proti hlubinnému úložišti 1. místopředsedovi vlády a ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi a ministrovi průmyslu a obchodu Tomáši Hünerovi z 24. ledna 2018
  2. Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 35 členů (23 obcí a měst a 12 spolků) za účelem prosazování takového způsobu hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy. http://www.platformaprotiulozisti.cz/
  3. Nový atomový zákon č. 263/2016 Sb., par. 108 odst. (4): „Postup při stanovení průzkumného území pro ukládání radioaktivního odpadu v podzemních prostorech, postup při stanovení chráněného území pro ukládání radioaktivního odpadu v podzemních prostorech, postup při povolování provozování úložiště radioaktivního odpadu a postup, jak zajistit respektování zájmů obcí, kterým náleží příspěvek z jaderného účtu dle § 117 odst. 1, a jejich občanů v těchto procesech, stanoví zvláštní zákon.“
  4. For protection against automatic email address robots searching for addresses to send spam to them this email address has been made unreadable for them. To get a correct mail address you have to displace "AT" by the @-symbol and "DOT" by the dot-character (".").