PR:Solidarność z rosyjskimi organizacjami szykanowanymi przez władze. Ekolodzy i obrońcy praw człowieka nie są 'obcymi agentami'
Informacja dla mediów
Wtorek, 8 lipca 2014 r.
Do natychmiastowego upublicznienia
Solidarność z rosyjskimi organizacjami szykanowanymi przez władze
Ekolodzy i obrońcy praw człowieka nie są 'obcymi agentami'
Rosja/Europa - Aktywiści i organizatorzy skupieni w sieci Nuclear Heritage Network wyrażają swoją solidarność z organizacjami, które są obecnie prześladowane w Rosji jako 'obcy agenci'. Dziś odbywa się rozprawa sądowa w sprawie 'Humanistycznego Ruchu Młodzieżowego' (GDM), który tajne służby FSB (dawniej KGB) oskarżyły o działanie jako organizacji 'obcego wywiadu'. Coraz więcej przedstawicieli rosyjskiego społeczeństwa jest stawiana pod presją poprzez prawo dotyczące 'sił obcego wywiadu' umożliwia uciszanie dowolnej organizacji, którą państwo uzna za 'polityczną', a która otrzymuje wsparcie zza granicy w postaci darowizn lub grantów. Rosyjskie organizacje obrony praw człowieka krytykują krajową legislację jako stojące w konflikcie z podstawowymi prawami gwarantowanymi przez konstytucję Federacji Rosyjskiej.
Kilka organizacji, które krytykowały politykę proatomową rosyjskich koncernów i rządu, są od ponad roku na celowniku władz. Ostatnio organizacja ekologiczna 'Eko-obszczat' (Eko-Obrona), której udało się zatrzymać budowę Bałtyckiej Elektrowni Atomowej niedaleko Kaliningradu, została zakwalifikowana jako organizacja 'obcego wywiadu' przez rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości. Jako powód takiej kwalifikacji został wykorzystany ich aktywizm i działalność edukacyjna. Kilka lat temu wspólnie z grupami z innych krajów zatrzymali transporty do Rosji odpadów z przerobu uranu pochodzących z krajów europejskich.
Aktywiści GDM są od lat zaangażowani także w działalność antyatomowych sieci. Prowadzą wspólne projekty i odbywają akcje organizowane w ramach sieci 'Nuclear Heritage Network'. Ponadto dwoje przedstawicieli organizacji obrońców praw człowieka posiada mandaty w regionalnym Komitecie Kontroli Społecznej i aktywnie przeprowadzało inspekcje więzień, żądając poprawy warunków odbywania kar przez więźniów. Jako członkowie tego komitetu z mocy prawa mają prawo dostępu do więzień w dowolnym momencie, do rozmawiania z więźniami i raportowania swoich wniosków do odpowiednich władz, instytucji i opinii publicznej. Ponieważ na skutek tych działań nastąpiła realna zmiana praktyk w niektórych zakładach karnych, administracja systemu więziennictwa nie jest szczęśliwa z powodu takich zobowiązań.
„Aktywiści angażujący się we wskazywanie na niedociągnięcia społeczeństwa, niezależnie od tego, czy w dziedzinie praw człowieka, ochrony środowiska, spraw socjalnych czy też w innych aspektach, nie są 'obcymi agentami”, mówi Gina Beck, aktywistka Nuclear Heritage Network. Ich praca jest ważna dla środowiska i społeczeństwa. To zaangażowanie nie może być karane, lecz powinno być chwalone przez władze, gdyż w wielu przypadkach wykonują one zadania, których w ogole nie podejmuje rząd.”
Ustawodawstwo dotyczące 'obcych agentów' zostało wprowadzone w Rosji w 2012 roku po fali krytyki nieprawidłowości podczas ostatnich wyborów prezydenckich. Organizacje pozarządowe zostały uznane przez władze za odgrywające istotną rolę w monitorowaniu wyborów, zbieraniu przypadków manipulacji i informowaniu o tym opinii publicznej. Prawo dotyczące zwalczania 'obcych agentów' uderza w organizacje pozarządowe otrzymujące wsparcie zza granicy. Z powodu sytuacji gospodarczo-politycznej w Rosji działalność krytyczna często zależy od wsparcia ze strony ruchów i organizacji zagranicznych.
Sprawa "Humanistycznego Ruchu Młodzieżowego" jest wyjątkowa, wydaje się, że rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości po raz pierwszy w sądzie odrzuci oskarżenie organizacji o “działanie na rzecz obcego wywiadu”. Zakwestionowało ono nawet sfabrykowane dowody oskarżenia. Opierają się one na “ekspertyzie” lingwistycznego rzeczoznawcy, która stwierdzała zasadniczo, że "powtarzane żądania 'wolności', jak również żądania 'praw'" w wydawanym przez GDM czasopiśmie “Młodzież i prawa człowieka”, mogą w rzeczywistości być “ukrytymi wezwaniami do brutalnej zmiany konstytucyjnego porządku i naruszenia integralności Federacji Rosyjskiej”. Ministerstwo Sprawiedliwości nie zastosowało tej, oczywiście twórczej, analizy stworzonej przez oskarżycieli.
“Nuclear Heritage Network” jest międzynarodową nieformalną siecią aktywistów antunuklearnych z oddolnych grup i organizacji z całego świata. Jej celem jest wspieranie aktywistów antynuklearnych na całym świecie. Dlatego sieć dostarcza środki komunikacji, wielojęzyczne materiały informacyjne o tematach istotnych dla lokalnych grup antunuklearnych i organizuje międzynarodowe spotkania sieci. “Nuclear Heritage Network” dostarcza ramy dla ulepszania działalności antynuklearnej i umożliwia jej aktywistom tworzenie projektów kooperacyjnych ze sobą na własną rękę za pomocą zapewnionych środków.
Informacja dla dziennikarzy i redaktorów:
Jeśli macie Państwo pytania, chcecie przeprowadzić wywiad, uzyskać ogólne informacje i zdjęcia dotyczące działań antynuklearnych, zapraszamy do kontaktowania się z nami telefonicznie: +49 3431 5894177 lub poprzez e-mail: "media AT nuclear-heritage DOT net"[1].
Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo na naszej stronie internetowej:
- http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Russian_human_rights_activists_under_pressure
- http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Revenge_for_successful_campaign_against_Baltic_NPP_-_Ecodefense_has_been_declared_a_%22Foreign_Agent%22
- http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Solidarity_with_the_persecuted_groups_in_Russia
Nuclear Heritage Network
Am Bärental 6
D-04720 Döbeln
GERMANY
website: http://nuclear-heritage.net
email: contact AT nuclear-heritage DOT net[1]
phone: +49 3431 5894177
Skype: projekthaus.mannsdorf
(available only during office hours)
Jabber/XMPP: network.office - domain: jabber.ccc.de
(available only during office hours)
opening hours: Wednesdays at 2-4 PM CET
This media release has been provided by the "Nuclear Heritage Network". It is an international network of anti-nuclear activists. This informal alliance supports the worldwide anti-nuclear work. The Nuclear Heritage Network is no label, has no standard opinion and no representatives. All activists of the network speak for themselves or for the groups they represent.