PR:Potřebujeme zákon, který posílí práva obcí při výběru úložiště - I když návrh začne projednávat vláda, vinou ministerstva průmyslu jen tak nebude

From Nuclear Heritage
Jump to navigationJump to search

=> ENGLISH version of this press release

Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti z 15. ledna 2017
http://www.platformaprotiulozisti.cz/cs/aktuality/potrebujeme-zakon-ktery-posili-prava-obci-pri-vyberu-uloziste.html

Potřebujeme zákon, který posílí práva obcí při výběru úložiště

I když návrh začne projednávat vláda, vinou ministerstva průmyslu jen tak nebude

Vláda se má na svém jednání 16. prosince věnovat věcnému záměru zákona o zapojení obcí do rozhodování o hlubinném úložišti. Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 21 obcí a 11 spolků ze všech sedmi lokalit [1], se zasazuje, aby před tím, než budou zkoumány a vybírány lokality potenciálně vhodné pro hlubinné úložiště, měly obce zákonem garantované lepší možnosti hájit své oprávněné zájmy. Zákon ale vinou předkladatele – Ministerstva průmyslu a obchodu nebude v tomto volebním období schválen. A to přestože jde o kompromisní znění, které nedává obcím právo veta, ale zapojuje do rozhodování o umístění úložiště vládu a Senát. Nesplněny tak jsou také požadavky poslanců a senátorů, aby byl návrh zákona předložen Parlamentu do konce roku 2016 [2].

Právní analýzy ukázaly, že obce ani veřejnost nemají v případě tak výjimečného projektu hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů, který prakticky natrvalo a výrazně zasáhne do života obyvatel žijících ve vybraném regionu, příliš možností jak vůči státu obhajovat zájmy svých občanů. Přitom je to princip běžně používaný v mnoha demokraticky vyspělých zemích a rozhodně pak v těch, kde již pokročili v povolování úložiště. Rovněž (evropská) směrnice Rady 2011/70/EURATOM požaduje, aby se veřejnost mohla účinně účastnit rozhodování týkajícího se nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivním odpadem.

Návrh zákona byl ve vládní pracovní skupině pro dialog o úložišti diskutován a připravován již od roku 2011. Jeho přijetí doporučila Rada vlády pro surovinovou a energetickou strategii v září 2015. Teprve po roce jej Ministerstvo průmyslu a obchodu poslalo ostatním rezortům k připomínkám. Nedokázalo ale principy a potřebnost zákona vysvětlit a tak proti němu vystupuje Ministerstvo životního prostředí (i když jeho zástupce byl při tvorbě návrhu zákona v pracovní skupině pro dialog o hlubinném úložišti), Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo spravedlnosti a nakonec i Legislativní rady vlády, která navrhuje stažení návrhu zákona.

I kdyby věcný návrh zákona na jednání vlády prošel, ministerstvo bude teprve připravovat paragrafové znění, takže schválení do konce volebního období nelze očekávat a poté se začne znovu. Ministerstvo průmyslu na podzim ani nezařadilo zákon do vládou schváleného legislativního plánu práce na rok 2017.

Postup ministerstva průmyslu dokazuje, že používá návrh zákona jen jako vějičku pro obce a ve skutečnosti s jeho přijetím prakticky vůbec nepočítá.

Petr Klásek, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: "Jedná se o první malý krůček po patnácti rocích společného snažení obcí. Je to nyní kompromis, ale uvidíme, jak se k problému postaví vláda a zákonodárné instituce. Avšak nebýt protestů, demonstrací, referend, peticí a dalších aktivit lidí z lokalit, tak bychom nepokročili vůbec. Po celou dobu požadujeme posílit práva obcí a jejich občanů, chceme rovnoprávné postavení obcí se státem zakotvené v zákoně a stanovení jasných a kontrolovatelných veškerých postupů celého procesu. Nyní je zde teprve tento návrh zákona, ale SÚRAO stejně pokračuje v průzkumech a chce jejich další prodloužení na dva roky."

Další informace může poskytnout:

Poznámky:

  1. Členové Platformy proti hlubinnému úložišti na https://www.platformaprotiulozisti.cz.
  2. In July 2016, Senát svým usnesením v červenci 2016 podpořil posílení role obcí při rozhodování o úložišti a vyzval vládu k urychlenému předložení návrhu zákona upravujícího zapojení obcí do výběru lokality hlubinného úložiště radioaktivního odpadu do Parlamentu ČR tak, aby mohl být schválen do konce tohoto volebního období Poslanecké sněmovny. Podobné http://www.psp.cz/sqw/text/text2.sqw?idd=78638 usnesení přijal také Výbor pro životní prostředí Poslanecké sněmovny.].
  3. For protection against automatic email address robots searching for addresses to send spam to them this email address has been made unreadable for them. To get a correct mail address you have to displace "AT" by the @-symbol and "DOT" by the dot-character (".").