PR:K úložišti navzdory lidem?

From Nuclear Heritage
Jump to navigationJump to search

=> ENGLISH version of this press release

Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti z 29. listopadu 2017
http://www.platformaprotiulozisti.cz/cs/press

K úložišti navzdory lidem?

Starostové a zastupitelé z lokalit ohrožených výstavbou úložiště vysoce radioaktivního odpadu na dnešním shromáždění Platformy proti hlubinnému úložišti znovu kritizovali pokračující chaotické a netransparentní kroky státu při hledání úložiště. Přítomné zástupkyně a zástupce Sněmovny a Senátu informovali o porušování závazků a utajování informací ze strany příslušných státních úřadů. Vyzvali novou politickou reprezentaci k zahájení férového dialogu o této zásadní problematice a předložení slíbeného návrhu zákona, který by posílil práva obcí při rozhodování o úložišti.

Na svém dnešním pražském zasedání starostové a další zástupci dotčených obcí a měst z Platformy proti hlubinnému úložišti jednali mj. se senátorem Ladislavem Kosem, s Jitkou Seitlovou, místopředsedkyní senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Shodli se na nezbytnosti posílení práv obcí při hledání úložiště radioaktivního odpadu, nastavení stabilních a transparentních pravidel pro výběr bezpečné lokality i technologie a zahájení férového dialogu mezi státem a obcemi i občany ze zvažovaných lokalit.

Starostové podrobně diskutovali o možnostech změny chaotického a netransparentního postupu státu při hledání úložiště. Jen za poslední rok Správa úložišť několikrát změnila svůj postup. V prosinci 2016 požádala o prodloužení průzkumných území pro vyhledávání úložiště v sedmi lokalitách o dva roky [1]. Poté, když Ministerstvo životního prostředí žádost zastavilo, začala tvrdit, že průzkumná území vlastně nejsou nutná, ale zároveň se proti krokům MŽP odvolala [2]. Když ministr Richard Brabec její odvolání uznal, oznámila, že průzkumná území zase potřebuje, ale stačí jen na pár posledních dnů v roce (zkrátila žádost o prodloužení jen do konce roku 2017) [3]. Takový postup důvěru povzbudit nemůže.

Zklamáním je souhlasné stanovisko Ministerstva životního prostředí ke Koncepci nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem, vydané 22. listopadu na závěr procesu hodnocení dopadů na životní prostředí a zdraví lidí [4]. Členové Platformy především kritizují, že Koncepce neobsahuje řádně zpracované i jiné varianty nakládání s vyhořelým palivem (dlouhodobé skladování, přepracování apod.) a nebyla žádná snaha zapojit dotčenou veřejnost nad rámec formální procedury i přes předchozí přísliby SÚRAO.

Další příklady problematického postupu zodpovědných státních úřadů jsou zmíněny v příloze.

Problematika úložiště radioaktivního odpadu se zdaleka netýká jen obyvatel dotčených regionů. Zásadním problémy jsou spojeny s převážením nebezpečných radioaktivních odpadů a jejich možný dovoz ze zahraničí. Například Slovensko uvažuje i s možností vývozu tohoto odpadu do zahraničí. Dřívější vybudování úložiště v ČR by vedlo k tlaku na dovoz cizího radioaktivního odpadu k nám.

Možnost společných úložišť ale musí být řešena koncepčně a transparentně – tedy dohodou na úrovni Evropské unie či dohodou mezistátní. V zemích EU existují geologicky vhodná území v mnohem méně osídlených oblastech, než je Česká republika.

Platforma proti hlubinnému úložišti se rozhodla uspořádat 4. ročník společných akcí Den proti úložišti, kterými chce upozornit na problémy s jaderným odpadem. Bude se konat 21. dubna 2018.

Petr Nohava, starosta obce Pluhův Žďár, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, uvedl: „Starostové, zastupitelé i spolky z Platformy se shodli na nezbytnosti legislativního posílení práv obcí při rozhodování o úložišti. Budeme dále vytrvale usilovat o zahájení férového dialogu o úložišti ze strany státu. Věříme, že stát konečně začne plnit, co slíbil.“

Michael Forman, starosta města Horažďovice, řekl: „Starostové jsou zklamaní chaotickým přístupem, neustálými změnami pravidel a porušováním dohodnutých závazků ze strany státních úřadů. Arogantním válcováním obcí stát ničeho nedosáhne.“

Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 35 členů (23 obcí a měst a 12 spolků) za účelem prosazování takového způsobu hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy. http://www.platformaprotiulozisti.cz/

Další informace mohou poskytnout:

Přílohy ke stažení


  1. Správa úložišť se pouští do dalšího kola sporů s obcemi – hodlá prodloužit zkoumání dnešních sedmi lokalit o dva roky, tisková zpráva Platformy z 13. 12. 2016
  2. Stanovisko SÚRAO k zastavení řízení k prodloužení platnosti stanovení průzkumných území na 7 lokalitách z 2. 3. 2017
  3. Sdělení SÚRAO o novém požadavku prodloužit povolení průzkumného území Čihadlo jen do konce roku 2017 z 22. 11. 2017
  4. Stanovisko MŽP k Aktualizaci Koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem z 22. 11. 2017 na stránce databáze CENIA
  5. 5.0 5.1 For protection against automatic email address robots searching for addresses to send spam to them this email address has been made unreadable for them. To get a correct mail address you have to displace "AT" by the @-symbol and "DOT" by the dot-character (".").