PR:Antyatomowy obóz letni w Kilonii. Międzynarodowy zjazd aktywistów na rzecz zatrzymania transportów materiałów atomowych

From Nuclear Heritage
Jump to navigationJump to search



Antyatomowy obóz letni w Kilonii

Międzynarodowy zjazd aktywistów na rzecz zatrzymania transportów materiałów atomowych

Kilonia / Morze Bałtyckie - W dniach od 9 do 16 sierpnia 2014 r. zaangażowani obywatele, aktywiści i zwykli mieszkańcy z krajów obszaru basenu Morza Bałtyckiego i innych regionów zajmą się międzynarodowymi transportami materiałów jądrowych przez Kanał Kiloński, stukilometrową drogę wodną łączącą Morze Północne z Morzem Bałtyckim. Spotkają się w Altenholz, ok. 5 km od Kilonii, stolicy państwa federalnego Schleswig-Holstein. Poza dniami akcji w dn. 10 i 14 sierpnia odbędą się warsztaty, wykłady, przygotowania do kampanii. Uczestnicy będą także nawiązywali kontakty i rozwijali współpracę. Obóz jest największym antyatomowym wydarzeniem w regionie odbywającym się w 2014 roku w basenie Morza Bałtyckiego.

Kanał Kiloński jest najbardziej uczęszczaną sztuczną przeprawą wodną na świecie, przez którą przepływa ponad 33 tysiące statków rocznie. Kanał ma bardzo wysokie znaczenie dla globalnego przemysłu atomowego przy zaopatrywaniu obiektów jądrowych w całej Europie. W Niemczech wiele z transportów zaczynają lub kończą swój bieg fabryce wzbogacania uranu w Gronau lub w zakładach produkcji paliwa jądrowego w Lingen. Inne zakłady docelowe znajdują się w Rosji, Szwecji, Francji, Szwajcarii i Holandii. Kontenerowce przewożą regularnie materiały radioaktywne takie jak koncentrat tlenku uranu (tzw. 'żółte ciasto'), sześciofluorek uranu, pastylki tlenku uranu i paliwo jądrowe. Przewozy te niosą z sobą wysokie ryzyko z powodu swojej wysokiej częstości przepływu przez Kanał i z powodu przewozu w swoim sąsiedztwie wielu rodzajów niebezpiecznych towarów. Wypadki nie są wyjątkowe w tym regionie: na przykład w maju 2013 r. kontenerowiec 'Atlantic Cartier' plonął w porcie w Hamburgu załadowany materiałami wybuchowymi, etanolem, sześciofluorkiem uranu i paliwem jądrowym. Na jesieni 2013 r. Rosyjski kontenerowiec 'Mikhail Lomonosov' uderzył w jacht cywilny na Morzu Bałtyckim niedaleko wyspy Rugen.

Aktywiści antyatomowi z krajów leżących wokół Morza Bałtyckiego będą wymieniali się wiedzą i doświadczeniami, planowali projekty i kampanie oraz uczestniczyli w akcjach przeciwko transportom materiałów atomowych. Innym celem tego międzynarodowego obozu jest nawiązywanie i zacieśnianie współpracy sieciowej między aktywistami i organizatorami z różnych regionów i obszarów działalności.

„Rzucimy wyzwanie przemysłowi jądrowemu, który ciągle forsuje swoje niebezpieczne projekty ignorując katastrofy w Czarnobylu i Fukushimie”, mówi aktywistka Hanna Poddig. „Gromadząc aktywistów z wielu krajów chcemy wzmocnić ruch antyatomowy w krajach leżących wokół Morza Bałtyckiego oraz wspierać w działaniach siebie nawzajem. Będziemy prowadzić kampanie przeciwko transportom atomowym, przemysłowi wydobywczemu uranu i odpadów jądrowych. Na przekór publicznym debatom o 'wyjściu z energetyki jądrowej' przemysł chce kontynuować postępowanie pod tytułem 'robimy po staremu'. Szerokozakrojone akcje i wspólne kampanie mogą ich zatrzymać.”

Obóz jest organizowany przez różne grupy i aktywistów z całych Niemiec. Jedna z tych grup to „Atomic Baltic”, która stanowi jednocześnie sieć współpracy i projekt grup i aktywistów antyatomowych z obszaru basenu Morza Bałtyckiego. Jej głównym celem jest wzmocnienie lokalnych walk antyatomowych w krajach leżących wokół Bałtyku poprzez łączenie aktywistów, wprawianie w ruch inicjatyw i wspieranie kampanii przeciwko biznesowi jądrowemu. Sieć / projekt ATOMIC BALTIC dostarcza platformy do wymiany dzięki między innymi narzędziom internetowym i spotkaniom. Na ten obóz międzynarodowy zaproszeni są wszyscy aktywiści, grupy i zainteresowane osoby z obszaru Bałtyku.

Woda czyni społeczności leżące na terenach wokół Morza Bałtyckiego bliskimi sąsiadami – mimo iż niektórzy z nich są oddaleni od siebie o 1000 km. Problem dotyczy siedmiu krajów: Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski. Dodatkowo Rosja, Niemcy i Białoruś częściowo dzielą dział wodny Bałtyku. Morze to jest nie tylko znaczącym źródłem żywności dla milionów ludzi, lecz również ważnym obszarem odpoczynku dla jeszcze większej ilości mieszkańców, ale także jest medium przenoszenia trujących emisji z ponad 60 instalacji atomowych uwalniających takie substancje do wody i powietrza. W ten sposób Morze Bałtyckie łączy potrzeby i dobra wspólne populacji ludzkich na wielkim obszarze tworząc w ten sposób unikalną wspólnotę.

Szczegółowe informacje o sieci ATOMIC BALTIC oraz międzynarodowym obozie, a także aktualizacje dostępne są w Internecie pod adresem: http://AtomicBaltic.nuclear-heritage.net


Informacja dla dziennikarzy i redaktorów:
W przypadku pytań, w celu uzyskania wywiadów prasowych, informacji o kontekście sytuacji, materiałów fotograficznych na temat działań antyatomowych w regionie Morza Bałtyckiego – zapraszamy do kontaktu na numer telefonu stacjonarnego: +49 3431 5894177 lub adres e-mail media AT nuclear-heritage DOT net[1]. Zapraszamy także na naszą specjalną witrynę internetową pod adresem:

Osoby kontaktowe dla mediów:


--

Nuclear Heritage Network
Am Bärental 6
D-04720 Döbeln
GERMANY

website: http://nuclear-heritage.net
email: contact AT nuclear-heritage DOT net[1]

phone: +49 3431 5894177

Skype: projekthaus.mannsdorf
(available only during office hours)

Jabber/XMPP: network.office - domain: jabber.ccc.de
(available only during office hours)

opening hours: Wednesdays at 2-4 PM CET


This media release has been provided by the "Nuclear Heritage Network". It is an international network of anti-nuclear activists. This informal alliance supports the worldwide anti-nuclear work. The Nuclear Heritage Network is no label, has no standard opinion and no representatives. All activists of the network speak for themselves or for the groups they represent.


  1. 1.0 1.1 1.2 1.3 For protection against automatic email address robots searching for addresses to send spam to them this email address has been made unreadable for them. To get a correct mail address you have to displace "AT" by the @-symbol and "DOT" by the dot-character (".").