PR:28 gadi kopš Černobiļas katastrofas: upuru skaits turpina pieaugt
Project Atomic Threats In The Baltic Sea Region - call out - timeline - book - Nuclear Baltic Map
media group - planning meeting - working meetings - updating internet conferences - coordination - finances
Preses relīze
Trešdiena, 2014. gada 28. aprīlis
- tūlītējai publicēšanai -
28 gadi kopš Černobiļas katastrofas: upuru skaits turpina pieaugt
Avārijas kodolobjektos rada ilgtermiņa sekas un liek maksāt dārgu cenu
UKRAINA/EIROPA/BALTIJAS JŪRA - Šo sestdien, 26. aprīlī, dažādās Eiropas valstīs notika piemiņas, kā arī protesta pasākumi, pieminot Černobiļas katastrofas 28. gadadienu. Lai gan pagājušas gandrīz trīs desmitgades kopš sprādziena Černobiļas atomelektrostacijā (AES), kas neatgriezeniski mainīja tūkstošiem cilvēku dzīves, upuru skaits joprojām turpina pieaugt. Saskaņā ar starpvalstu organizācijas Helsinki Commission (HELCOM) sniegto informāciju, Černobiļas katastrofas radītās sekas ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ Baltijas jūra ir visradioaktīvākā ūdenstilpne pasaulē.
Nesen notika trešā starptautiskā pasākumu sērija "For A Future After Chernobyl And Fukushima" (Nākotne pēc Černobiļas un Fukušimas), kuras ietvaros organizācijas no dažādām valstīm organizēja tikšanās, ielu akcijas un citas aktivitātes. Tās notika gan galvaspilsētās, gan mazpilsētās. Interesentiem bija iespēja arī tikties ar Černobiļas katastrofas upuriem un šādas tikšanās notika, piemēram, Austrijā, Baltkrievijā, Vācijā, Polijā un Ukrainā. Pārskats par Černobiļas katastrofas gadadienai veltītajiem pasākumiem ir pieejams: http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Chernobyl_Disaster_Remembrance_2014
Sprādziena rezultātā, kas notika Černobiļas AES 4. energoblokā, radās radioaktīvs mākonis, kas izplatīja radioaktīvo piesārņojumu daudzu valstu teritorijās. Tas tika fiksēts ne tikai Eiropas ziemeļu un dienvidu daļā, bet arī Kanādā, Japanā un ASV. Tas bija pirmais radioaktīvā piesārņojuma avots. Radiācija izplatījās arī caur dzīvniekiem, kuri izbēga no Černobiļas zonas. Kā arī, ņemot vērā Padomju Savienībā tolaik joprojām valdošo deficītu, daļa no sadzīves mantām, kuras tika savāktas no dzīvojamām mājām apglabāšanai „mogiļņikos” jeb kapsētās tika slepeni izvestas no zonas un realizētas. Tā kā radioaktīvais piesārņojums ietekmēja arī lielu daudzumu lauksaimniecībā izmantojamās zemes, tad pat mūsdienās dzimušajiem bērniem, kuri uzaug to tuvumā, ir nopietnas veselības problēmas, jo viņi uzturā lieto piesārņotu pārtiku.
Neatkarīgā ārstu apvienība International Physicians for the Prevention of Nuclear War (IPPNW) ir aprēķinājusi, ka Černobiļas katastrofas rezultātā radiācijas ietekmei tika pakļauti 830 000 avārijas seku likvidatori, 350 000 evakuēto personu, 8 300 000 iedzīvotāju radioaktīvajam piesārņojumam visvairāk pakļautajās teritorijās Krievijā, Ukrainā un Baltkrievijā, kā arī 600 000 000 Eiropas iedzīvotāju, kuri dzīvo radioaktīvajam piesārņojumam mazāk pakļautajos reģionos. Ne vienmēr sakarība starp veselības problēmām un Černobiļas katastrofu ir redzama uzreiz, taču pieaugoša leikēmijas, vairogdziedzera vēža, krūts vēža un vairāku citu vēža veidu, smadzeņu audzēju, ģenētisku deformāciju, straujas novecošanas un garīgu traucējumu izplatīšanās, kā arī nedzīvi dzimušu bērnu pieaugums ir tieši saistītas ar radioaktīvo piesārņojumu. Jāņem vērā, ka daudziem vēža veidiem ir raksturīgs 25-30 gadu apslēptais periods, tas ir, laika posms no slimības ierosinātāja iekļūšanas organismā līdz slimības sākumam, tātad vislielākais vēža slimnieka skaita pieaugums ir sagaidāms tieši šobrīd.[1]
"Černobiļa parādīja, ka, neraugoties uz to, ka kopš kodolkatastrofas ir pagājušas jau vairākas desmitgades, upuru skaits nesamazinās, cilvēki turpina saskarties ar veselības problēmām un daudzas teritorijas ir pārāk piesārņotas, lai tajās būtu iespējams dzīvot,” saka vācu aktīviste Hanna Podiga. „Černobiļas katastrofa ietekmēja miljoniem cilvēku, simtiem tūkstoši saskaras ar nopietnām veselības problēmām. Baltijas jūra ir tikai viena no teritorijām, ko ietekmējusi no Černobiļas izplatījusies radiācija un tā joprojām ir visradioaktīvākā ūdenstilpne pasaulē saskaņā ar HELCOM datiem. Mēs nevaram atļauties gaidīt nākamo kodolkatastrofu – visus kodolobjektus, visā pasaulē, nepieciešams nekavējoties slēgt!”
Černobiļas katastrofas gadadiena ir piemērots brīdis forumiem un konferencēm. Rītdien Prāgā, Čehijā, notiks pret kodoleneŗģiju vērsts forums "Economic Limits of the Nuclear Power Industry" (Kodolindustrijas ekonomiskie limiti). Starptautiski eksperti apspriedīs tādus tematus kā enerģija 2030. gadā, quo vadis kodolenerģija, risku salīdzināšana dažādiem enerģijas veidiem un ekonomiskie riski jaunu AES celtniecībai Čehijā. Plašāka informācija par pasākumu ir pieejama: http://www.nec2014.eu
Nākamnedēļ, no 5. līdz 11. maijam, notiks ceturtā projekta "Atomic Threats In The Baltic Sea Region" tikšanās Vācijas pilsētā Dēbelnē. Tikšanās laikā dalībniekiem būs iespēja iesaistīties projekta īstenošanā, turpināt jau uzsākto darbu, kā arī sadarboties ar citiem aktīvistiem. Plašāka informācija par projektu ir pieejama: http://atomicbaltic.nuclear-heritage.net
Cien./God. Redaktor/-e!
Ja Jums ir kādi jautājumi, nepieciešama papildus informācija vai fotoattēli, ar mums ir iespējams sazināties pa tālruni +49 3431 5894177 vai rakstot uz e-pastu: media AT nuclear-heritage DOT net[2].
Privātie mediju kontakti:
- Hanna Poddig, Vācija
+49 175 9767027, hanna AT contratom DOT de[2] - Kristine Ceirane, Latvija
kristin AT nuclear-heritage DOT net[2] - Marcin Harembski, Polija
translocal AT o2 DOT pl[2]
Nuclear Heritage Network
Am Bärental 6
D-04720 Döbeln
GERMANY
mājas lapa: http://nuclear-heritage.net
e-pasts: contact AT nuclear-heritage DOT net[2]
tālrunis: +49 3431 5894177
Skype: projekthaus.mannsdorf
(pieejams vienīgi biroja darba laikā)
Jabber/XMPP: network.office - domēns: jabber.ccc.de
(pieejams vienīgi biroja darba laikā)
darba laiks: trešdienās no 14:00-16:00 pēc Centrāleiropas laika
Šo preses relīzi ir sagatavojis "Nuclear Heritage Network", starptautisks pret kodolenerģiju vērsts aktīvistu tīkls. Nuclear Heritage Network nav zīmols, tam nav standarta viedokļa un nav pārstāvju. Visi tīkla aktīvisti izsaka tikai savu vai to grupu, kurās viņi darbojas, viedokli.
- ↑ http://www.ippnw.de/commonFiles/pdfs/Tschernobyl_Studie_2011_web.pdf as of April 20, 2014
- ↑ 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 For protection against automatic email address robots searching for addresses to send spam to them this email address has been made unreadable for them. To get a correct mail address you have to displace "AT" by the @-symbol and "DOT" by the dot-character (".").