PR:Солідарність з російською НУО, що переслідується. Природоохоронці та правозахисники не «іноземні агенти»

From Nuclear Heritage
Jump to navigationJump to search

Прес-реліз
Вівторок, 8 липня 2014


Солідарність з російською НУО, що переслідується

Природоохоронці та правозахисники не «іноземні агенти»

Росія / Європа - активісти Мережі Ядерна Спадщина (the Nuclear Heritage Network) висловлюють солідарність НУО, що наразі переслідуються як «іноземні агенти» в Росії. Сьогодні «Гуманістичний рух молоді» (ГРМ) може бути визнаним «іноземним агентом» у судовому порядку за позовом російської таємної служби ФСБ (колишнє КГБ). Все більше і більше частин російського суспільства відчувають тиск з моменту впровадження законодавства про «іноземних агентів» - інструменту позбавлення від будь-яких «небажаних» НУО, які розглядаються державою як «політичні» та отримують підтримку у вигляді пожертв та грантів з-за кордону. Російські правозахисні організації критикують закон, що суперечить основоположним правам, гарантованим Конституцією Російської Федерації.

Декілька організацій, які критикували ядерну політику російських компаній та уряду, були постійно у фокусі органів влади більше одного року. Нещодавно Міністерство юстиції Росії визнало «Экозащиту», природоохоронну НУО, яка вела успішну кампанію проти Балтійської АЕС поблизу Калінінграду, «іноземним агентом». Передумовою присвоєння такого статусу стала діяльність та просвітницька робота НУО. Кілька років тому її активісти разом з групами з інших країн зупинили транспорт з урановими відходами з декількох європейських країн, що прямував до Росії.

Активісти Гуманістичного руху молоді були також залучені до антиядерної мережі та приєдналися до проектів та заходів, що були організовані у контексті Мережі Ядерна Спадщина. Крім того, двоє представників правозахисної організації мають мандати в регіональному Комітеті суспільного контролю та активно перевіряли тюрми, вимагаючи поліпшення умов перебування ув’язнених. Як члени цього Комітету відповідно до закону вони мають право доступу до в’язниць у будь-який час, щоб говорити з ув’язненими та звітувати про висновки відповідним органам влади, інституціям та громадськості. Так як у результаті їх діяльності відбулися нагальні зміни в деяких тюрмах, адміністрація пенітенціарної системи не задоволена роботою Комітету.

«Активісти, які виявляють і вказують на проблеми суспільства – немає різниці, чи то стосується прав людини, довкілля, соціальних питань чи інших аспектів» - не є «іноземними агентами», - заявляє Джина Бек, активіст Мережі Ядерна Спадщина. «Їх робота важлива для довкілля та суспільства. Здійснення такої діяльності не повинно каратися, а навпаки, вітатися владою, так як у багатьох випадках, вони виконують завдання, про які влада насправді не в змозі потурбуватися.»

Законодавство щодо «іноземних агентів» було введено в Росії у 2012 у відповідь на критику порушень, допущених під час останніх президентських виборів. НУО були наділені повноваженнями, що відіграли важливу роль в моніторингу виборів, збору випадків маніпуляцій та інформуванні громадськості. Закону про «іноземних агентів» підлягають неурядові організації, які мають підтримку з-за кордону. Відповідно до економічної та політичної ситуації в Росії, можливість критично працювати часто залежить від іноземної підтримки руху чи групи. Другим критерієм для визнання «іноземним агентом» є «політична діяльність», яка довільно трактується різними російськими органами.

Справа Гуманістичного руху молоді є особливою, так як, схоже, що Міністерство юстиції Росії вперше у суді відхилило звинувачення щодо НУО як «іноземного агента». Насправді, воно навіть поставило під сумнів надумані докази обвинувачення. Ці докази ґрунтувалися на експертизі спеціаліста з лінгвістики, який стверджував, що «повторювані вимоги щодо свобод, так само й щодо прав» у «Молодіжній правозахисній газеті» Гуманістичного руху молоді є насправді «прихованим закликом до зміни конституційного ладу та порушення цілісності Російської Федерації». Міністерство юстиції, очевидно, не слідувало креативному аналізу експертизи обвинувачення.

«Мережа Ядерна Спадщина» це міжнародна неформальна мережа антиядерних активістів окремих груп та організацій з усього світу. Метою мережі є підтримка антиядерних активістів широко у світі. Так, мережа забезпечує засоби зв’язку, багатомовні інформаційні матеріали щодо ядерних тем, з яким працюють локальні групи, та організовує міжнародні мережеві зустрічі. «Мережа Ядерна Спадщина» забезпечує рамки для поліпшення антиядерної діяльності та дозволяє активістам скооперуватися щодо спільних проектів, використовуючи надані ресурси.


Примітки журналістам та редакторам:
Просимо звертатися до нас у разі питань, щодо інтерв’ю, додаткової інформації, а також щодо фото матеріалів антиядерної діяльності за телефоном +49 3431 5894177 або електронною поштою "media AT nuclear-heritage DOT net"[1].


Будь ласка, більше деталей знайдіть за посиланнями:


--

Nuclear Heritage Network
Am Bärental 6
D-04720 Döbeln
GERMANY

website: http://nuclear-heritage.net
email: contact AT nuclear-heritage DOT net[1]

phone: +49 3431 5894177

Skype: projekthaus.mannsdorf
(available only during office hours)

Jabber/XMPP: network.office - domain: jabber.ccc.de
(available only during office hours)

opening hours: Wednesdays at 2-4 PM CET


This media release has been provided by the "Nuclear Heritage Network". It is an international network of anti-nuclear activists. This informal alliance supports the worldwide anti-nuclear work. The Nuclear Heritage Network is no label, has no standard opinion and no representatives. All activists of the network speak for themselves or for the groups they represent.


  1. 1.0 1.1 For protection against automatic email address robots searching for addresses to send spam to them this email address has been made unreadable for them. To get a correct mail address you have to displace "AT" by the @-symbol and "DOT" by the dot-character (".").