Nezávislé průzkumy veřejného mínění ukazují, že odpor českých lidí vůči jaderné energetice sílí/CZ

From Nuclear Heritage
Jump to navigationJump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

=> ENGLISH version of this article

Tento rok byly provedeny tři průzkumy veřejného mínění týkající se jaderné energetiky těmito společnostmi: Focus Marketing & Social Research (na žádost Hnutí Duha), Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Akademie věd ČR a online Středisko analýz a empirických průzkumů (SANEP). V následujícím textu si připomeneme, jak dopadly a jakou souvislost mají s nově přijatým červnovým Národním akčním plánem pro rozvoj jaderné energetiky v ČR.

Nezávislý průzkum veřejného mínění sociologické agentury Focus z března 2015 zjistil, že dvě třetiny obyvatel ČR preferuje energetiku založenou na úsporách nebo obnovitelných zdrojích energie, zatímco pouze pětina z nich podporuje jadernou energetiku a těžbu uhlí. Také si 76% dotazovaných přeje, aby je stát podpořil, když si chtějí doma vyrobit elektřinu pro vlastní spotřebu a snížit tak závislost na velkých producentech „špinavé“ elektřiny.

Průzkum CVVM z května 2015 zjistil, že pouze 22 procent respondentů souhlasí s výstavbou nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně a že pouze 6 % ji rozhodně chce. Výstavbu nových temelínských bloků 3 a 4 nechce 39 procent dotázaných (rozhodně ji chce pouze 12 % respondentů). Takto Calla interpretovala výsledky průzkumu ve své tiskové zprávě z 9. června s názvem „Podpora rozšiřování jaderné energetiky v České republice klesá“. Bohužel, drtivá většina českých médií převzala verzi České tiskové agentury, která ignorovala dlouhodobý trend v poklesu podpory lidí pro jadernou energetiku a stejné výsledky průzkumu interpretovala jako „většina Čechů podporuje jadernou energetiku“.

Pozornost rakouských médií Radionews a OOE-Nachrichten ale přitáhnul až červencový průzkum SANEP, který dal lidem na výběr pouze ze dvou možností: prolomení těžebních limitů a dostavba jaderných bloků Temelína a Dukovan. 78,4 % respondentů v něm preferovalo jadernou energetiku. Deník OOE-Nachrichten tudíž z průzkumu vyvodil, že hornorakouské a české antiatomové ekologické spolky (včetně Cally), které čerpají finanční podporu od země Horní Rakousko, nevyužívají finanční podpory efektivně, když taková většina lidí v ČR prosazuje jádro. Proti tomuto tvrzení se ohradil hornorakouský zemský radní pro životní prostředí Rudi Anschober, který zdůraznil důležitost aktivit spolků v obou zemích, i ve spojitosti s červnovou žalobou k Evropskému soudnímu dvoru proti dotacím pro Hinkley Point C, které by snížily konkurenceschopnost obnovitelných zdrojů energie.

Když tedy pomineme červencový průzkum SANEP, který Anschober označil za pokus o manipulaci veřejného mínění v ČR, a vycházíme-li z výsledků březnového a květnového průzkumu, vidíme, že v České republice pomalu, ale jistě sílí odpor vůči jaderné energetice a tedy i Národnímu akčnímu plánu pro rozvoj jaderné energetiky v ČR. Ten se, stejně jako projekt Hinkley, soustředí na státní finanční podporu pro výstavbu čtyř nových reaktorů v Temelíně a Dukovanech a navazuje na květnovou Státní energetickou koncepci, jenž propaguje až 50 % elektřiny z jaderných elektráren do roku 2040.

Olga Kališová, Calla (17. června, 2015)