Stát přerušil geologické průzkumy a vyplácení finančních kompenzací v 7 lokalitách

From Nuclear Heritage
Jump to navigationJump to search

=> ENGLISH version of this article

Stát přerušil geologické průzkumy a vyplácení finančních kompenzací v 7 lokalitách

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) rozhodlo na základě připomínek obcí a spolků, že neprodlouží dobu platnosti průzkumných území pro geologické práce pro hlubinné úložiště na všech sedmi lokalitách o dva roky, jak ho o to Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) žádala.

Důvodem bylo, že platnost stanovených průzkumných území vypršela 31. prosince 2016 a SÚRAO požádala o prodloužení platnosti pozdě. To znamená, že od 1. ledna 2017 nesmí SÚRAO v lokalitách provádět žádné dříve povolené geologické práce. Současně se zastavením průzkumů se zastavuje i vyplácení státních finančních příspěvků lokalitám za rok 2017, které měly původně být samosprávám poskytnuty i v době vyhodnocování výsledků průzkumů. Navíc se stále čeká, jak rozhodne soud ve věci žalob 18 obcí a 6 spolků proti toto rozhodnutí ministra životního prostředí Brabce vydat povolení, kterým právě s koncem roku 2016 skončila platnost.

Účelem geologického průzkumu bylo povrchové měření a odběry vzorků bez hloubkových vrtů. Podle tiskové zprávy Platformy proti hlubinnému úložišti nebude moci Správa úložišť bez těchto dat věrohodně vybrat lokality pro další průzkumy v roce 2018, neboť to SÚRAO tvrdila samosprávám před začátkem průzkumů. SÚRAO ale ve své aktuální tiskové zprávě z 2. Března 2017 tvrdí, že „zamítavé stanovisko MŽP (k prodloužení tzv. „průzkumného území pro zvláštní zásah do zemské kůry“) nemá vliv na průběh hodnocení stávajících lokalit.“ Oficiální stanovisko tiskové mluvčí z března 2017 je, že SÚRAO je schopná na základě již existujících dat vyhodnotit, které 4 lokality budou v roce 2018 vybrány.

O postoji Platformy k procesu hledání hlubiného úložiště se více dozvíte v její první tiskové zprávě z října 2016. Platforma požaduje zastavení všech průzkumů (včetně rekognoskačních prací v lokalitách EDU-západ a ETE-jih u jaderných elektráren, kde práce probíhají bez stanovení průzkumných území), celostátní diskuzi, přijetí nové koncepce nakládání s radioaktivními odpady, jasné definování kritérií, podle kterých bude místo pro úložiště vybíráno, transparentnost procesu a legislativní úpravy, zejména přijetí zákona posilující práva obcí. Vyhovění těmto požadavkům pomůže vybudovat důvěru mezi zodpovědnými státními institucemi a platformou.

V sobotu 22. dubna 2017 koná pod záštitou Platformy celostátní Den proti úložišti III. Stejně jako v roce 2015 a 2016 i letos budou místní samosprávy a spolky organizovat řadu veřejných akcí ve všech sedmi lokalitách v ČR.

Olga Kališová, Calla (17. března 2017)