Problematická jaderná elektrárna Dukovany/CZ

From Nuclear Heritage
Jump to navigationJump to search

=> ENGLISH version of this article

I přesto, že zářijová zpráva "Four years after Fukushima: Are Nuclear Power Plants Safer?" vypracovaná Odou Becker a Patricií Lorenz doporučuje okamžité vyřazení jaderné elektrárny Dukovany a už vůbec se nepokoušet o prodloužení její životnosti (tzv. Plant Life Extension, PLEX), v České republice se děje pravý opak. Někteří politici, sdružení Energetické Třebíčsko (ET) a hejtmané Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina podporují snahy ČEZ o prodloužení provozu všech stávajících bloků Dukovan. Zároveň se stejní politici snaží upravit novelu stavebního zákona a zákona o veřejných zakázkách tak, aby se urychlila výstavba nového 5. bloku v Dukovanech. Má totiž vzniknout nová dceřiná společnost Dukovany II., která by chtěla podat žádost o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) ne jednoho, ale rovnou dvou bloků v Dukovanech na podzim 2015.

Sdružení ET si také nechalo vypracovat studii „Scénáře budoucího vývoje mikroregionu jaderné elektrárny Dukovany s využitím přístupu Territorial Impact Assessment” od Martina Ouředníčka a spol. s finanční podporou Technologické agentury České republiky (TAČR) a se spoluřešitelem ET. Cílem tohoto dvouletého projektu bylo podpořit tezi, že uzavření elektrárny Dukovany by způsobilo sociální a ekonomický kolaps. Ovšem hlavní řešitel projektu Ouředníček a jeho kolegové v říjnu vyvrátili tyto obavy tvrzením, že by v případě ukončení provozu JE Dukovany nedošlo k ukončení činnosti všech firem v regionu či stoprocentní nezaměstnanosti u propuštěných zaměstnanců.

V neprospěch prodloužení životnosti JE Dukovany hraje také to, že v posledních třech měsících zažívá dlouhé plánované i neplánované odstávky. K plánované odstávce prvního bloku od konce srpna (která měla původně trvat jen do konce října) se přidala neplánovaná odstávka reaktorů 2 a 3 od poloviny září z důvodu kontroly svárů na potrubí. S dokladováním kvality svárů jsou ale obrovské potíže, neboť k nim elektrárna nemá dostatečnou dokumentaci. Ještě hůřeji, předsedkyně SÚJB Dana Drábová v rozhovoru pro Lidové noviny ze 4. listopadu přiznala falšování rentgenových snímků svarů na Dukovanech externí firmou. V současnosti jsou pořizovány nové rentgenové snímky svárových spojů v jaderné i nejaderné části obou bloků. Od poloviny září je tedy v provozu pouze blok 4 [pozn. aut. info k 4. říjnu], ač měl tento dle oznámení ČEZu být odstaven od 24. října do 13. listopadu výměnou za blok 1, který měl být podle České tiskové kanceláře znovu uveden do provozu 26. října. Vedle problémů s Dukovany řešil také ČEZ potíže s JE Temelín, protože blok 2 musel být na 11 dnů (od 10. do 21. září) neplánovaně odstaven kvůli úpravě břitů olejového těsnění ložiskových stojanů turbogenerátoru v nejaderné části elektrárny.

Co se týče problémů skupiny ČEZ s plány na výstavbu nových bloků JE Dukovany, pro ty je potřeba nastartovat proces EIA. Ale bez vyjádření stavebního úřadu nemůže být proces EIA zahájen. ČEZ čeká na stanovisko stavebního úřadu více než 4 měsíce, ač je zákonná lhůta na vyřízení žádosti 30 dnů. Stavební úřad odmítá řešit žádost skupiny ČEZ a odvolává se při tom na novelu stavebního zákona z 1. ledna 2013, která říká, že Ministerstvo pro místní rozvoj vydává územní rozhodnutí „u staveb souvisejících s úložišti radioaktivních odpadů obsahujících přírodní radionuklidy a u staveb náležejících k provozním celkům, jejichž součástí je jaderné zařízení.“ A proto se politici snaží upravit novelu stavebního zákona, jak bylo zmíněno na začátku.

Olga Kališová, Calla (6. listopadu 2015)